Dizilerden İlham Alan Karışımlar

Nurdan Gündoğdu

26.12.2022 · 15dk da okunabilir.

Lezzetli Karışım Tarifleri ve Dizi Önerileri Eşleşmesi

Mevcut film + dizi izleme platformlarının içinden ne izleyeceğini bulmak, koltuğa kıvrılıp yayılma anına geçmeye hazırlanmak ve bu yolculukta size eşlik edecek yeme-içme listesini belirlemek. Mini bir mutluluk formülü! Gelen soğuk havanın ve yılbaşı tatilinin etkisiyle de bu seyir zevkini başlatmadan önce eğlenceli ve lezzetli karışım tariflerini de hikâyenin içine katmaya ne dersiniz? Ölçülü ve kontrollü tüketimi göz önünde bulundurarak, severek izlediğim dizi ve filmlerden ilham alan birbirinden lezzetli karışım tariflerini (az çabayla rahatça hazırlayacağınız öneriler) aşağıya ekliyorum. Elbette ki bu karışımlarla uyumlu olacağını düşündüğüm dizi önerilerini de kısa notlarla paylaşıyorum.

The Office – Join&Blend PINK MOON

One of Everything (Her şeyden biraz)! The Office dizisinin 5. sezon 11. Bölümünde Michael Scott’ın karışım girişimini unutmak ne mümkün! Herhangi bir miksoloji deneyimi olmayan herkesin, bir barın ön sırasında yer alan her şeyi bir araya getirerek deneyebileceği bir karışım ortaya çıkarıyordu. Ama bu teşebbüs, karışımın çöp olduğu anlamına gelmez, değil mi? Malzemelerin kağıt üzerinde harika görünmemesi, mükemmel bir sonucun ortaya çıkmasına engel değil! Ancak, yapılıp tadı test edildikten sonrası için bir şey diyemeyeceğim.

Scott’ın denediği karışım tarifinin “reçetesinden” portakal likörü ve viskiyi seçiyorum, size garanti bir lezzet sunmak için de kolları sıvıyorum. Karşınızda Join&Blend PINK MOON! Kendisi, The Office dizisini (şu sıralar Netflix’te yayında) döne döne izlediğiniz o günlerden birinde iyi bir eşlikçi olmaya aday.

+5 CL 🥃
+1 CL Portakal Likörü
+1 CL Pink Grapefruit Cordial
+1.5 CL Taze lime suyu
+8 CL Zencefilli gazoz

Bardağı buzla doldurduktan sonra 5 cl 🥃 ekleyin, portakal likörü, pink grapefruit cordial, taze lime suyu ve zencefilli gazozu sırası ile bardağa doldurun.

Taze greyfurt ve taze lime’ı da ekledikten sonra tüm malzemeler birbirine iyice karışıncaya kadar bir bar kaşığı ya da uygun bir kaşık ile karıştırın.

Join&Blend Pink Moon’un ekşi ve tatlı lezzetine hazırsınız.

Succession – Join&Blend OLD FASHIONED

Benim için son yılların en iyi dizisi! Diziye uygun karışım eşleşmesini yaparken de zorlandım. Medya patronu olan Logan Roy ve çocuklarının hikâyesini konu alan dizi; güç, aile ilişkileri, politika ve parayı merkeze yerleştiriyor. Dört yetişkin çocuğunun her biri, kardeşlerinin veya babalarınınkiyle “her zaman” uyuşmayan kişisel bir gündem yaratır. Bu diziyi izlerken de en uygun olacağını düşündüğüm tarif ise; damakta kalan buruk aromasıyla Join&Blend OLD FASHIONED oldu.

Not: Old Fashioned aynı zamanda; Mad Men dizisinin unutulmaz karakteri Don Draper’ın da tercih ettiği bir karışım.

+5 CL 🥃
+1 adet kesme şeker
+6 Dash Angostura Bitter

Bardağın dibine yaklaşık 3 cm kalınlığında ve 5-6 cm uzunluğunda portakal kabuğunu güzelce yerleştirin.

Bir bar ya da tatlı kaşığına 1 adet küp şeker koyun, üzerine 2 damla angostura bitter ve yarım tatlı kaşığı su ilave edin ve toz şekeri çözeltip portakal kabuğunun üzerine döktükten sonra muddle (ezme çubuğu) ile ezin.

Kokusu sizi büyüleyebilir, 5 cl 🥃 ve 4 damla angostura bitteri ilave edip iyice karıştırın.

Son olarak yine bir adet portakal kabuğunun dış yüzeyini bardağa sıkıp içine ekleyin, karşınızda damakta kalan buruk aromasıyla Old Fashioned.

Dead to Me – Join&Blend GINGER

2022’nin son aylarında yayınlanan üçüncü sezonuyla beraber final yapan dizi, kederle şekillenen iki hayatı radarına alıyor ve mizahı da serpe serpe ilerliyor. Başrol yıldızları Christina Applegate ve Linda Cardellini’nin muhteşem bir ikili olarak karşımıza çıktığı Dead to Me’de, kocasının ölümünden sonra dostluk kurmaya başlayan iki kadının hikayesi özetle. Ama olaylar olaylar bir yandan! İki karakterin de dizi boyunca sürekli bir şeyler içtiğini görmek, zaten insanın içinde mutfağa doğru gitme arzusu uyandırıyor. İşte aynı hisler sizde de belirirse, en azından reçeteniz hazır olun.

Bu ikili için tatlı ve ekşi bir aromaya ihtiyaç var.

+5 CL 🥃
+2 CL Taze lime suyu
+9 CL Zencefilli gazoz

Bardağı buzla doldurduktan sonra 5 cl 🥃 ekleyin, ardından taze lime suyu ve zencefilli gazozu sırası ile bardağa doldurun.

Lezzeti katlamak için taze lime dilimi ve taze zencefili ilave edip bar kaşığı ya da uygun bir kaşık ile karıştırın. Karışım, tatlı ve ekşi aromasıyla servise hazır.

Better Call Saul – Join&Blend SOUR

Kesinlikle muhteşem zevkiyle anılmasa da, Better Call Saul ve Breaking Bad’in alçakgönüllü avukatı Saul Goodman ne içileceği hakkında bir iki cümle kurabilir. Kendisinden hiç beklenmeyecek bir şekilde güçlü görünen karışım seçimi yapmanın tam zamanı. Dizi, ceza avukatı olan Jimmy McGill’in Saul Goodman olarak hukuk bürosu kurmadan önceki davaları ve o sıkıntılı günleri anlatıyor. Dizinin altıncı sezonu da Nisan 2022’de yayınlandı.

Gelelim işin damakta kalan kısmına! Join&Blend Sour için mutfağa adım adım ilerliyoruz.

+5 CL 🥃
+10 CL Lime Sour Mix

🥃 ile taze limon suyu, toz şeker ve yumurta akından oluşan sour mix’i shaker ile çalkalayın ve buz dolu bardağa süzerek doldurun

Son olarak ince uzun şekilde kestiğiniz limon kabuğunu garnitür olarak bardağa ilave edin ve ekşi aromanın + dizinin tadını çıkarın.

Grace and Frankie – Join&Blend POMEGRANATE

Eski düşmanı ve şu anki en iyi dostu Frankie’nin aksine Grace; iş odaklı, mantıklı ve güçlüdür. Yedi sezondan oluşan dizinin bölümleri arasında geçtikçe de, Grace’in soğuk ve “cansız” bir kadından doğanın şefkatli bir gücüne dönüştüğünü görüyoruz. İşte ikisinin arkadaşlığının tatlı dönüştürücü gücü böyle hızlıca özetlenebilir. Karanlık anlarını dengeleyecek bir Frankie’ye sahip olduğu için şanslı olan Grace’i izlerken lezzetli bir karışımı hak ediyoruz. Çünkü eminim yan yan olsak o da bize bunu teklif ederdi. Ya da “mutfak orada, gidip kendin yap” da diyebilirdi.

Karışım tarifinin detayları karakterlerle güzel bir eşleşme içinde bence.

+5 CL 🥃
+7 CL Taze nar suyu
+1,5 Taze lime suyu (ya da limon suyu)
+2,5 CL Sade gazoz

🥃 , nar ve lime ya da limon suyunu shaker ile iyice çalkalayın, ardından buz dolu bardağa süzerek doldurun.

2,5 cl sade gazozu ilave edin, nar taneleri ve lime garnitürlerini ekleyin ve buruk-ekşi aromasıyla karışımınızı vakit kaybetmeden için.

“Birkaç İyi Arkadaş” Dizileri – Join&Blend SATSUMA

Listenin son önerisi ise temeline “birkaç yakın arkadaş” hikâyesini yerleştiren dizilerden mini bir seçmece. ‘Sex and the City’yi açmak, arkadaşlarla buluşmak, kanepeye kurulup yemek yemek ve en sevdiğin karışımı hazırlamak. Bu cümlenin giriş kısmından Sex and the City’yi çıkarıp yerine başka neler ekleyebiliriz?

The Bold Type, Tuca and Bertie, Sweet Magnolias, Friends, Friends From College, Seinfeld…

İşte o acı – tatlı izler bırakan arkadaş anılarından ilhamla karışım eşlemimiz de; Join&Blend Satsuma oluyor.

+5 CL 🥃
+8 CL Citrus Sour
+1,5 CL Bergamot&Satsuma Cordial

Join&Blend ile taze portakal suyu, taze greyfurt suyu, taze limon suyu, toz şeker ve yumurta akından oluşan citrus mix’i shaker ile çalkalayın ve buz dolu bardağa süzerek doldurun.

Ardından elinizde var ise bir adet kurutulmuş portakal, yoksa da taze portakal dilimini bardağa ilave edin

Tatlı ve bitter aromasıyla karışımınızı yudumlamaya başlayabilirsiniz.

Son olarak ise Join&Blend Came Up karşınızda. Join&Blend, adaçayı, ananas püresi, taze çilek, taze limon suyu ile tatlı ve ferah bir lezzet sunuyor. Bu karışımları denemek için Join&Blend’in özel etkinliklerini kollamayı unutmayın.

By One Crow - Web Design & Development